-

-

-

Více... »

Hledat
Pokročilé hledání




Konference 2019

Na rektorský den se uskutečnil pátý ročník konference Klubu přátel účetnictví, tentokrát s názvem:

Finanční profese jako ohrožený druh: Robotizace

Na konferenci vystoupili zajímaví lidé z praxe, kteří se zabývají robotizací či automatizací účetnictví a dalších procesů z oblasti financí.

  • Kdy: čtvrtek 25. dubna 2019 (rektorský den)
  • Kde: Vysoká škola ekonomická v Praze, nám. W. Churchilla 4, 130 67 Praha 3

Fotogalerii z akce naleznete na našem Facebooku.

Videozáznam z odpoledních přednášek naleznete na následujícím odkazu.

Program workshopů a přednášek

Čas Název Řečník Společnost Místnost
9:00 – 10:30 VYTVOŘ SI SVÉHO ROBOTA Jana Havlová a Marek Bobot EY RB 205
11:00 – 12:30
10:45 – 12:15 BIG DATA V AUDITNÍ PRAXI Martin Smetana Deloitte RB 206
13:00 – 14:00 NAHRADÍ AI LIDSKÉ ZDROJE VE FINANČNÍ SFÉŘE? Petr Baudiš a Karin Fuentesová Rossum RB 209
14:10 – 14:40 RUTINA JE PRO ROBOTY ANEB JAK UŠETŘIT ČAS A NÁKLADY Michal Kříž Handybot RB 209
14:50 – 15:20 KDYŽ FAKTURY ÚČTUJE ROBOT Jolana Pražáková Advanced Accounting RB 209
15:30 – 17:00 FINANCE 2.0 – FINTECHY 21. STOLETÍ Pavla Rýznarová Spendee RB 209

Dopolední workshopy

 

Jana Havlová a Marek Bobot /EY/: Vytvoř si svého robota

9:00 – 10:30 a 11:00 – 12:30

Jako první je na programu konference workshop s názvem: Vytvoř si svého robota. Workshop bude rozdělen do dvou částí, přičemž se v první části dozvíte, co ROBOT a RPA řešení vůbec je a v další části si s robotem pohrajete (oba dva workshopy mají stejný program). Ve skupinách si tak vyzkoušíte robota naprogramovat a pak si formou hry ověříte, co všechno dokáže. Pokud nemáte žádné zkušenosti s programováním, nevadí, nebudou zde potřeba, lektoři si pro vás vše připraví. Pokud Vás jejich práce zaujme, určitě zbyde čas na dotazy, vztahující se přímo k jejich dennímu chlebu.

Jana Havlová je absolventkou VŠE, konkrétně Fakulty financí a účetnictví, na které studovala obor Účetnictví a finanční řízení podniku. Oblast financí jí tak moc přirostla k srdci, že se rozhodla pokračovat touto cestou dál a nyní pracuje ve společnosti EY. Nejdříve získala tříletou praxi v controlingu prací v bankovním sektoru, poté se přesunula do oddělení Performance improvement u společnosti EY, kde působí již 2 roky. Náplní její práce je nyní vedení projektů zaměřených na RPA a dalších projektů cílených na finanční/účetní oddělení a jejich zvyšování výkonnosti.

Za to Marek Bobot se stále pohybuje ve školském prostředí, kde se věnuje mezinárodnímu obchodu, který také studuje na Fakultě mezinárodních vztahů, rovněž na VŠE. V oblasti financí ovšem nezůstává pozadu. Už rok a půl pracuje ve společnosti EY jako RPA vývojář. Podílel se na několika velkých projektech v oblasti robotické automatizace, zaměřených zejména na účetnictví a finanční oddělení firem.

Ing. Martin Smetana /Deloitte/: BIG DATA V AUDITNÍ PRAXI

10:45 – 12:15

V rámci worshopu „Big data v auditní praxi“ vám představíme moderní analytické nástroje pro orientaci v téměř nekonečném množství dat, nahlédnete pod pokličku auditních postupů, které se díky vývoji auditu od šanonů k nejnovější datové analytice transformovaly z analogového do digitálního světa. V rámci workshopu budou představeny moderní analytické nástroje pro zpracování nepřeberného množství finančních dat. Poznatky načerpáte od zkušeného odborníka Martina Smetany, který každodenně přichází do kontaktu s praxí digitalizujícího se auditního světa.

Martin Smetana je rovněž absolventem VŠE. Již při studiu působil jako konzultant, později však své působení směřoval k finančním auditu, kde současně díky své dlouholeté praxi v oblasti IFRS a CZ GAAP působí na pozici Managera se zaměřením na inovace auditních metodik, procesů a analytických nástrojů. V rámci své auditní kariéry ve společnosti Deloitte operuje především v oblasti retailu, real estate a leasingů.

 

Odpolední přednášky

Oficiální zahájení konference Klubem přátel účetnictví

13:00

Petr Baudiš a Karin Fuentesová /Rossum/: Nahradí AI lidské zdroje ve finanční sféře?

13:00 – 14:00

Nové technologie v umělé inteligenci (strojové a hluboké učení) na
nás ze zpráv vykukují každý den. Tuhle se počítač naučil imitovat
klasické malíře a porazit lidského velmistra v nejtěžší deskové hře na
světě, jindy můžete potkat robotku, která se “sama
učí” a snad by s vámi mohla konverzovat málem i o Shakespearových
sonetech. Pokud jste slyšeli o Gartnerově “hype cycle”, umělá
inteligence je právě teď úplně na vrcholu té “hype” fáze. Všichni
čekají, kdy se v útrobách Google zrodí Skynet a stroje nahradí
půlku pracovních míst. Všichni, snad kromě lidí, kteří v oboru
doopravdy pracují a vidí, jak neobyčejně primitivní technologii stále
máme v rukou (když nedělají zrovna PR novinářům).

Jak to tedy doopravdy dnes s umělou inteligencí je se dozvíte na
workshopu Petra Baudiše – pomůže vám rozklíčovat, kde se v novinářských
senzacích skrývají zrnka pravdy a jaké limity umělá inteligence ještě
stále má. Odpověď se totiž skrývá v paradoxu:
ty logické a racionální stroje jsou nyní nejsilnější právě v tom na
pohled výsostně lidském – intuici. Odtud se odvíjí, co nám umělá
inteligence dokáže přinést, ale i čeho se od ní bát.

Přestože má současná umělá inteligence obrovské technologické
limity, dokážeme je už dnes překonat trochu nečekaným způsobem – spojit
ji v jednom tandemu s člověkem. Čím lépe si uvědomíte její omezení, tím
větší supermany udělá z vašich zaměstnanců, a
na několika příkladech si ukážeme jak.

Petr Baudiš je oborník na AI, spoluzakladatel Startupu Rossum, který vyvýjí AI pro čtení dokumentů. První produkt „Elis“ vyčítá informace z faktur. Je jeden z autorů Git, vybudoval AI systém pro stolní hru Go, vytvořil algoritmy pro pochopení textu soupeřící s neuronovými sítěmi Facebooku.

Karin Fuentesová má 12 let účetní praxi, z toho 7 let na pozici Hlavní
účetní. Pracovala také pro mezinárodní společnosti a vedla několika-členný účetní tým. Nyní pracuje pro společnost Rossum jako šéf divizi zaměřující se na malé a střední podniky, zároveň je šéfem 30členného anotačního týmu pro trénování AI . Představí Vám AI z pohledu účetního a nastíní Vaši budoucnost v účetním sektoru.

Michal Kříž /Handybot/: Rutina je pro roboty aneb jak ušetřit čas a náklady

14:10 – 14:40

HandyBot/Automatizace procesů v účetní praxi – K čemu slouží a jak využít automatizaci procesů v účetní praxi? Je automatizace přítel nebo nepřítel obsazených pracovních pozic? Jak efektivně začít?

Michal Kříž má 20letou praxi z IT firem, kde byl zodpovědný za finanční řízení, vedení účetnictví a HR služby. Nyní se ve svojí společnosti zabývá robotickou automatizací procesů a jejím začlenění do běžných agend středních a malých podniků.

Jolana Pražáková /Advanced Accounting/: Když faktrury účtuje robot

14:50 – 15:20

O čem sním – když nespím a dívám se na možnosti kolem sebe – Jolana Pražáková představí práci účetní kanceláře budoucnosti. Zkusí nastínit proces work flow od získání faktury či účtenky klientem, přes zaúčtování a případné zaplacení až po zobrazení v reportech a ekonomických analýzách společnosti.

Jolana Pražáková vystudovala VŠE, fakultu Informatiky a statistiky. Ihned po škole v roce 1993 začala pracovat jako účetní, zpočátku na OSVČ, účetní kvalifikaci si doplnila získáním certifikátu pod Svazem účetních, dodnes je členem Komory certifikovaných účetních, kde pracuje v jeho výboru. Od roku 1997 pracovala jako hlavní účetní v Hypoteční bance. Bankám (Česká spořitelna, Equa bank) byla v podobných pozicích věrná až do roku 2013, kdy se vrátila k poskytování účetních služeb menším klientům. Založila vlastní účetní společnost Advanced Accounting, ve které zhodnocuje svoje znalosti a zkušenosti a snaží se zavádět nové postupy a technologie s cílem poskytování lepších a rychlejších služeb svým klientům.

Pavla Rýznarová /Spendee/: FINANCE 2.0 – FINTECHY 21. STOLETÍ

15:30 – 17:00

Pojďme se spolecně podívat, jaké aplikace v oblasti financí vznikají, které se nejvíce stahují a jaké trendy nás tak do budoucna čekají? Mění se návyky ohledně financí? Jdeme směrem k cashless future?

Pavla Rýznarová svou kariéru odstartovala již během studií na VŠE v Praze jako projektová manažerka pro R&D projekty financovné z fondů EU. V roce 2013 nastoupila do společnosti Ušetřeno.cz, kde do roku od nástupu stanula na pozici ředitelky finanční vertikály a spolu se svým týmem vybudovala profitabilní vertikálu financí.

Dnes stojí spolu s Davidem Nevečeřalem a dalšími čtyřmi členy managementu v čele globální fintech aplikace Spendee a společně staví revoluční službu na správu financí, která má za cíl podpořit finanční gramotnost milionů mileniálů po celé Evropě.

Ukončení konference

17:00